Mladí záchranári CO

Žiaci ZŠ v Málinci sa už niekoľko rokov pravidelne zúčastňujú ,,súťaže mladých záchranárov civilnej obrany,,. Je to presne od roku 1999, keď získali na okresnom kole v Poltári ich historické 1.miesto. Odtiaľ postupovala štvorica šťastlivcov na krajské kolo, kde sa už neumiestnili medzi trojicou najlepších.

Ďalej nasledovali roky 2000 a 2001, ktoré boli pre nich sklamaním, pretože domov si nepriniesli žiadne ocenenie.

Rok 2002 bol presný opak. Žiaci Marián Beník , Ján Gonda , Ivana Oršulová a Jana Schlencová postúpili z 1.miesta na okresnom kole na krajské kolo a odtiaľ sa prebojovali na Majstrovstvá Slovenska , kde po napínavom a vyrovnanom súboji získali 2.miesto.

O dva roky neskôr pod vedením pána riaditeľa Karola Čonku a pani učiteľky Heleny Zákopčanovej, ktorí sa vždy snažili pripraviť nás čo najlepšie, opäť obhájilo 1.miesto málinské družstvo, no iného zloženia: Tomáš Tóčik, Stanislava Geľhošová, Kamila Urdová a Július Trčan. Nezaostávalo ani družstvo ,,B,, v zložení Andrea Ďurišková, Ivana Sliacka, Juraj Janšto a Erik Schlenc, ktoré získalo 2.miesto a obe postúpili na krajské kolo na Prednú Horu. Tu sa predviedli žiaci Slovenska a Maďarska na trati dlhej takmer 2 km, kde zvládali vedomostné testy, poskytovanie prvej pomoci, no a nechýbalo ani tradičné nasadzovanie ochrannej masky, streľba zo vzduchovky a v požiarnej ochrane museli pomocou džberovky prúdom vody zraziť pripevnené terče. Na Majstrovstvá Slovenska postúpili tí najlepší, medzi ktorými nechýbalo družstvo Málinca ,,A,,

Rok 2005 už nepriniesol toľko šťastia ako predchádzajúce. Žiaci si priniesli diplom za 3.miesto, ale na postup to nestačilo.

Ďalším „mladým záchranárom“, držíme palce a veríme, že budú i naďalej reprezentovať málinskú školu a preukazovať svoje vedomosti a zručnosti.

Autori textu: Andrea Ďurišková, Ivana Sliacka