Vítajte,
Môžete sa Prihlásiť alebo Registrovať.    Nepamätáte si heslo?

Pamätihodnosti Málinca
(1 videní) (1) hosť
DoleStránka: 1
Téma: Pamätihodnosti Málinca
#98
Pamätihodnosti Málinca Pred 9 rok, 11 mesiaca Karma: 0
Prajem dobrý deň vážení málinčania.

Tak som bol zase raz doma a neopomenulo som aj návštevu drahej dediny v doline a všeličo som sa podozvedal, aj z oblasti vecí pamiatkových, čo mňa samozrejme veľmi zaujíma. Všeličo sa v dedine deje (prípadne aj nedeje) a nedá sa to hodnotiť vždy jednoznačne. Pravdupovediac ma niekoľko vecí nie príliš potešilo, no neviem, či môj názor na veci niečo zmení. (obávam sa, že toto fórum je už len malú hŕstku skalných, keď sa tak pozerám na štatistiky návštevnosti stránky).
V každom prípade ma posledná návšteva Málinca prinútila k tomu, aby som aspoň takto napísal niečo o jeho pamiatkovo hodnotných objektoch. V prvom rade tu máme kultúrne pamiatky , zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, je to kostol, pomník, zvonička a ľudový dom (múzeum). Viď: www.pamiatky.sk/pamiatky/fondy/nehnutelne-pamiatky/ (zadať Málinec a vyhľadať).
To však neznamená, že v dedine nie sú ďalšie objekty, a iné veci, ktoré majú pamiatkovú hodnotu, len nie sú vyhlásené za kultúrne pamiatky. Práveže ich je dosť a niektoré z nich sú podľa mňa pre dedinu dosť významné. V ďalšom svojom príspevku napíšem toho o pamätihodnostiach viac, aj uvediem zoznam objektov, ktoré sú hodnotné, a v niektorých prípadoch majú význam nie len miestny. No teraz by som sa rád venoval dvom stavbám, ktoré ma práve teraz trápia, po mojej poslednej návšteve Málinca.
Ide o trafiku a budovu pri zvoničke, v ktorej bola za socializmu mäsiareň a za prvej republiky tam mali Haasovci obchod.
Takže trafika: Nie je to objekt, ktorý by sa vyznačoval vysokým vekom, ale napriek tomu patrí k málinskému námestiu ako oko do hlavy. Už generácie málinčanov si nevedia predstaviť námestie bez trafiky, a to nehovorím o starej tete Urbašíčke, čo tam tak dlho predávala ... Tento objekt si určite zaslúži úctu málinčanov a je určite chvályhodné , že sa obec rozhodla nájsť mu využitie. No trafika, okrem toho, že proste na námestie patrí a je hmotným predstaviteľom spomienok snáď každého málinčana, má aj ďalšiu významnú hodnotu. A to jej výzor, charakteristické stvárnenie fasád a strechy. A sme na koreni úrazu. Lebo to už tak vyzerá, že táto jej podoba je už čiastočne minulosťou. Tehlové neomietnuté murivo, prezentované na fasádach určite patrí k jej charakteristickým prvkom, ktoré ju robia ňou. Ona taký výzor nemala preto, že Urbašíkovci boli príliš chudobní na to, aby ju dali z vonka omietnuť, ale preto, že to tak malo byť, pretože to odrážalo vtedajší vkus a stavebné tradície. Keď chceme, nejaký objekt zachovať, lebo má pre nás hodnotu, tak tú hodnotu má aj preto, aký je, ako vyzerá. Niekedy treba robiť kompromisy z hľadiska potrebného využitia, finančného atď. a vec sa nedá zachovať tak ako bola. Len jedno nechápem , prečo bolo treba trafiku omietnuť. Skutočne to nepochopím. Niekomu vadilo, že vyzerá staro? Dúfam, že to nebude pokračovať napríklad výmenou strechy za asfaltový šindeľ. No čo už, o hodnotnú originalitu nám nejde, hlavne že to bude peknučké rovnučké a nie také ... no jednoducho staré. No čo už, to som si chcel len tak trochu povzdychnúť, lebo naspäť to už nikto nenapraví.
No a sme pri druhej snáď aj trochu dôležitejšej veci. A to je ten druhý objekt, kde bolo naposledy kvetinárstvo, ak si pamätám (alebo drogéria?). Asi si to na Málinci nikto neuvedomuje, ale pravdepodobne sa jedná o jednu z najstarších stojacich stavieb na Málinci (ak nie vôbec najstaršiu).
Napriek tomu, že starší obyvatelia si pamätajú, že tam Hasovci mali obchod, všetko nasvedčuje tomu, a ja som o tom presvedčený, že to pôvodne nebol súkromný objekt. Keď sa pozriete na Málinec na starších mapách, vidno, že pôvodná radová zástavba sa tiahla po oboch stranách potočka. Priestor medzi týmito dvomi radmi domov bol spoločný obecný. Z toho dôvodu tam stojí aj zvonička, ako verejná, obecná stavba (možno pôvodne cirkevná, ale stále nie súkromná). Nie je možné vylúčiť akúkoľvek verejnú funkciu stavby (napr. obecný dom), ale z najväčšou pravdepodobnosťou ide o školu, ktorá neskôr z neznámych príčin stratila svoju funkciu a prešla do súkromných rúk. J. Lomenčík v knihe Hor` Málincon iďen na str. 16. uvádza, že si málinčania v roku 1657 postavili evanjelickú školu a v roku 1659 k nej postavili zvonicu. Predpokladám, že si to pán Lomenčík nevymyslel, ani z prsta nevycucal a zrejme to má z kanonických viztácií ozdínskej farnosti a jej filií. Je naozaj trochu odvážne, že teraz stojaci objekt pochádza z polovice 17. storočia, ale o zvoničke sa dá jednoznačne povedať, že pochádza z polovice 17. až z prelomu 17. a 18. storočia. (na požiadanie zašlem návrh na vyhlásenie zvoničky za kultúrnu pamiatku). V každom prípade táto stavba figuruje na mape II. vojenského mapovania z roku 1848, čo znamená že tam už stojí minimálne 160 rokov. No ja by som v konečnom dôsledku nebol prekvapený, ani zo skutočnosti, keby sa k tomu objektu viazalo aj to najstaršie datovanie.
Tak či tak, či je už starý, alebo ešte starší, pá tento objekt pre obec a dejiny jej vývoja zásadný význam. Viem, že sa to tak nezdá, veď vyzerá tak obyčajne, dokonca ani nie pekne, ale objekt prešiel niekoľkými zásadnými úpravami a to nie len počas socializmu, aj keď úpravy v tomto období boli najmä pre jeho vnútrajšok veľmi zásadné (negatívne). Pri poslednej návšteve som si túto budovu z vonku podrobnejšie poobzeral a je tam mnoho dôkazov, poukazujúcich na jej dlhodobejší stavebný vývoj. Prieskum stavby by však určite objasnil niektoré otázky ohľadom jej funkcie, ale aj veku.
No vlastne sa tu aj v tomto prípade sťažujem len tak do vetra, lebo ako som sa dozvedel, milá budova je odsúdená na zbúranie.
Neviem, či to má ešte zmysel, ale chcem vyzvať všetkých, aby sa nad tým zamysleli a uvážili, či je naozaj potrebné tento objekt zbúrať. Ja viem, že teraz pre ňu nie je využitie a každému sa zdá byť zbytočná a snáď aj nepekná, ale jednak nesie v sebe hodnoty, ktoré majú nesporný význam pre dedinu a celkovo do tohto prostredia patrí, veď koľko generácií málinčanov sa popri nej už prestriedalo.
Pokúsim sa dohodnúť s pánom starostom, pravdepodobne ani on netuší, že to nie je len ďalšia stará barabizňa, ale pravdepodobne po kostole a zvoničke najvýznamnejšia stará hodnotná stavba dediny. No a keď nič neporiešim, tak dúfam, že ju budem môcť preskúmať aspoň skôr, ako ju zbúrajú.
No zatiaľ len toľko som chcel, aj keď Vás sem nevhodí veľa, tak premýšľajte, premýšľajte a ja Vám prajem pekný deň s prísľubom ďalšieho príspevku o pamätihodnostiach.
Administrator
Administrátor
Príspevky: 154
Užívatelia "offline" Zobraziť profil Užívateľov
Administrátor zakázal verejnosti možnosť písania príspevkov.
 
horeStránka: 1